Madera, czy Azory? A może jedno i drugie

Madera czy Azory

Dziś mam dla Was coś wyjątkowego – połączenie dwóch niezwykłych archipelagów, Madery i Azorów, w jednej podróży. Wyobraźcie sobie, że możecie odkrywać uroki Madery, a potem, w ciągu zaledwie kilku godzin, znaleźć się na tajemniczych Azorach. Brzmi jak marzenie? Cóż, teraz to możliwe!

Na moim blogu znajdziecie mnóstwo informacji o Maderze, ale teraz chciałabym skupić się na Azorach – archipelagu, który choć mniej znany, jest równie fascynujący.

Azory – Tajemnicze wyspy pełne niespodzianek

Z Madery na Azory dolecisz w zaledwie 1-2 godziny. Azory to archipelag dziewięciu wysp, każda z nich oferuje coś wyjątkowego. Zielone kraterowe jeziora na São Miguel, spektakularne widoki z Pico, czy termalne źródła na wyspie São Miguel – to tylko namiastka tego, co możecie tam zobaczyć. Azory to prawdziwy raj dla miłośników przyrody, oferujący niezliczone możliwości dla entuzjastów trekkingu, obserwacji ptaków i nurkowania.

Co warto zobaczyć i doświadczyć na Azorach:

 • São Miguel – Kraterowe jeziora i termalne źródła: Wyspa São Miguel, znana jako „Zielona Wyspa”, zachwyca kraterowymi jeziorami, takimi jak Lagoa do Fogo czy Lagoa das Sete Cidades. Nie przegapcie termalnych źródeł w Furnas, gdzie możecie zrelaksować się w ciepłych wodach otoczonych bujną zielenią.
 • Pico – Wulkaniczne krajobrazy i wina: Wyspa Pico, z dominującym, wysokim na ponad 2300 metrów wulkanem, jest miejscem, które zapiera dech w piersiach. To tu możecie odwiedzić unikalne winnice wpisane na listę UNESCO i skosztować lokalnych win verdelho.
 • Terceira – Historyczne miasta i jaskinie: Na Terceira koniecznie odwiedźcie Angra do Heroísmo, zabytkowe miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jaskinia Algar do Carvão to kolejna atrakcja, oferująca możliwość zobaczenia wnętrza wygasłego wulkanu.
 • Faial – Błękitne Hidrangee i Marina: Faial to wyspa znana z pięknych, błękitnych hidrangei oraz urokliwej mariny w Horta, popularnego przystanku dla żeglarzy przemierzających Atlantyk.
 • São Jorge – Impresjonujące klify i Ser Queijo: Wyspa São Jorge słynie z imponujących klifów i wyjątkowego sera queijo, który jest lokalnym przysmakiem.

Różnice między Maderą a Azorami

Różnice między Maderą a Azorami są znaczące – podczas gdy Madera zachwyca swoją górską topografią i zielonymi lewadami, Azory oferują bardziej surowe, wulkaniczne krajobrazy i unikalną, spokojniejszą atmosferę. Na Azorach czas płynie wolniej, a natura jest bardziej dzika i nienaruszona.

 1. Geografia i Krajobraz:
  • Madera: Charakteryzuje się górskim krajobrazem z bujną roślinnością i słynnymi lewadami – siecią kanałów irygacyjnych. Madera oferuje zarówno dramatyczne klify, jak i zielone doliny.
  • Azory: Składają się z dziewięciu wulkanicznych wysp, każda z nich oferująca unikalne krajobrazy – od zielonych kraterów po surowe, skaliste formacje. Azory są bardziej surowe i dzikie.
 2. Klimat:
  • Madera: Ma umiarkowany klimat śródziemnomorski, z ciepłymi, suchymi latami i łagodnymi, wilgotnymi zimami.
  • Azory: Charakteryzują się bardziej zmiennym klimatem, z większą ilością opadów i częstymi zmianami pogody, co przyczynia się do ich bujnej zieleni.
 3. Atrakcje Turystyczne:
  • Madera: Znana z pięknych szlaków turystycznych, ogrodów botanicznych, winnic oraz kultury miejskiej w Funchal.
  • Azory: Oferta turystyczna skupia się bardziej na dzikiej przyrodzie, obserwacji wielorybów, trekkingu, termalnych źródłach i nurkowaniu.
 4. Atmosfera i Doświadczenie:
  • Madera: Jest bardziej turystyczna, oferując szeroki wybór atrakcji, restauracji i rozrywek.
  • Azory: Pozostają mniej odkryte turystycznie, oferując bardziej autentyczne doświadczenie i spokojniejsze tempo życia.
 5. Dostępność i Połączenia Lotnicze:
  • Madera: Jest łatwiej dostępna z większą liczbą bezpośrednich lotów, zwłaszcza z Europy.
  • Azory: Mają mniej bezpośrednich połączeń, co czyni je bardziej odległym i ekskluzywnym kierunkiem podróży.

Z Madery na Azory – połącz wycieczkę na Maderę z odkrywaniem Azorów

Teraz, organizując wycieczki po Maderze, oferuję również opcję dodatkowej, 2-dniowej wyprawy na Azory. Zadbam o wszystko: noclegi, przeloty i pełną organizację – byście mogli cieszyć się obiema wyspami bez żadnych zmartwień.

Jak Dostać Się z Madery na Azory?

Dostanie się z Madery na Azory jest łatwiejsze, niż myślicie. Regularne loty, oferowane przez linie takie jak SATA czy TAP Air Portugal, trwają zaledwie około 1-2 godzin. Bilety są przystępne cenowo, a ich koszt zazwyczaj zaczyna się od około 100 euro w obie strony. Dzięki temu możecie szybko i komfortowo przemieszczać się między tymi dwoma rajami.

Z Polski na Azory

A jak dostać się na Maderę prosto z Polski? To proste! Regularne loty na Maderę są dostępne z wielu polskich miast. Linie lotnicze takie jak LOT, TAP Air Portugal, czy Lufthansa oferują połączenia, często z krótkimi przesiadkami w głównych europejskich miastach, takich jak Lizbona czy Frankfurt.

Czas lotu z Polski do Madery wynosi zazwyczaj od 6 do 8 godzin w zależności od miasta wylotu i długości przesiadki.

Warto zwrócić uwagę na promocje i oferty early bird, które pozwalają znaleźć korzystne ceny biletów. Takie podróże nie tylko zapewniają komfort i wygodę, ale także stanowią świetną okazję do zobaczenia dodatkowych miast po drodze.

Oto kilka typowych opcji podróży na Azory:

 • Wcześniej wspomniany przylot na Maderę, następnie lot na Azory
 • Polska – Lizbona – Azory:
  • Z większości miast w Polsce, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, można znaleźć loty do Lizbony, które oferują linie lotnicze takie jak LOT, TAP Air Portugal czy Lufthansa.
  • Po dotarciu do Lizbony, można przesiąść się na lot do jednego z lotnisk na Azorach. TAP Air Portugal oraz SATA (Azores Airlines) oferują regularne połączenia do głównych wysp archipelagu, takich jak São Miguel czy Terceira.
 • Polska – Porto – Azory:
  • Inna opcja to lot z Polski do Porto, z możliwością przesiadki na lot do Azorów. Porto jest dobrze skomunikowane z Polską, a linie lotnicze takie jak Ryanair czy Wizz Air oferują bezpośrednie loty.
  • Z Porto można następnie polecieć do Azorów, korzystając z lotów oferowanych przez TAP Air Portugal lub SATA.

No więc 😊 Czy możesz sobie wyobrazić coś lepszego niż połączenie urlopu na Madery z ekscytującą eskapadą na Azory? Zaczynasz swoją przygodę na Maderze, odkrywając jej zachwycające krajobrazy i kulturę, a potem, dzięki krótkiemu lotowi, przenosisz się na Azory, gdzie czeka na Ciebie zupełnie nowy świat do odkrycia.

Jeżeli bylibyście zainteresowani wycieczką na Azory ze mną, dajcie mi znać 😊 Szczegóły takiego wypadu z Madery na Azory poniżej 🙂

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami!

Uzyskaj więcej informacji i szczegółów. Zapraszamy!

Scroll to Top

Wybierasz się na Maderę i masz w planie samodzielne zwiedzanie? Wykup gotowy plan wycieczki „Madera w 1 dzień” ze mną w roli Twojego wirtualnego przewodnika 😊🚀

Plan wycieczki po maderze