Wyspa Porto Santo wycieczka z Madery

Porto Santo wycieczka z Madery

Dzisiaj zabiorę Was na wyjątkową wyprawę do jednej z mniejszych  i może nieco mniej znanych wysp, które tworzą archipelag Madery. Choć Madera jest prawdziwą Królową archipelagu, to nie można zapominać o jej siostrzanych wyspach, w tym o urokliwym Porto Santo. W skład archipelagu wchodzą również mniejsze wyspy i wysepki, takie jak Ilhas Desertas i Ilhas Selvagens, które są wyspami niezamieszkałymi i stanowią obszar ścisłego rezerwatu. Dzisiaj poznacie lepiej  Porto Santo, miejsce, które z pewnością skradnie Wasze serca.

Historia Porto Santo

Porto Santo zostało odkryte w 1418 roku przez portugalskich żeglarzy João Gonçalvesa Zarco i Tristão Vaz Teixeira. Odkrycie to miało miejsce przypadkowo, kiedy żeglarze zostali zepchnięci na północny wschód od planowanej trasy przez silny sztorm. Niedługo po odkryciu, Porto Santo stało się ważnym punktem na mapach żeglarzy, pełniąc rolę strategicznej bazy na trasach morskich.

Porto Santo szybko zyskało na znaczeniu jako punkt zaopatrzeniowy dla statków przemierzających Atlantyk, ale jego ograniczone zasoby naturalne i trudne warunki życia sprawiały, że nigdy nie osiągnęło takiego rozwoju jak Madera.

Jak dostać się na Porto Santo z Madery?

Odwiedzając archipelag Madery, wielu turystów chciałoby skorzystać z okazji, aby zobaczyć  Porto Santo. Oto główne sposoby, jak się tam dostać z Madery:

Prom: Najpopularniejszym i najbardziej ekonomicznym sposobem na przeprawę z Madery na Porto Santo jest prom. Promy odpływają z portu w Funchal, stolicy Madery. Podróż trwa około 2,5 godziny, co czyni z niej przyjemny mini-rejs, podczas którego możesz podziwiać otaczające Atlantyk widoki. Promy są wyposażone w wygodne siedzenia, bary i przestrzenie do odpoczynku, a także umożliwiają przewóz samochodów, co jest przydatne, jeśli planujesz zwiedzać Porto Santo na własną rękę.

 • Wyspa oddalona jest od Madery o 42 km
 • Prom startuje w Funchal- port pasażerski 
 • Czas podróży 2,5 godziny 
 • Godziny odpłynięcia – 8:30 rano , powrót 19:30 
 • Cena biletów między 25-50€ za osobę 
 • Przebieg rejsu
 • Udogodnienia na statku (kino, sala zabaw , bar, restauracja, salon gier, WiFi w pierwszej klasie )

Samolot: Dla tych, którzy wolą szybszy sposób podróży, dostępne są również loty z Funchal na Porto Santo. Lot trwa zaledwie 15 minut. Linie lotnicze, takie jak TAP Air Portugal oraz regionalne linie, oferują regularne połączenia, co czyni tę opcję wygodną dla osób z ograniczonym czasem. Lotnisko na Porto Santo znajduje się niedaleko głównych atrakcji, co ułatwia dalsze podróże po przybyciu.

Krzysztof Kolumb na Porto Santo

Krzysztof Kolumb, który później miał odkryć Amerykę spędził kilka lat na Porto Santo, gdzie jego żona, Filipa Moniz Perestrelo, pochodziła z rodziny jednego z pierwszych osadników. Dom, w którym mieszkał Kolumb, jest obecnie muzeum (Casa de Colombo) i stanowi jedną z głównych atrakcji kulturalnych wyspy. Muzeum to eksploruje nie tylko życie Kolumba, ale także szersze konteksty historyczne związane z odkryciami geograficznymi.

W czasie swojego pobytu na wyspie, Kolumb miał dostęp do map i dokumentów nawigacyjnych, które były przechowywane przez jego teścia. Te zasoby oraz doświadczenia zdobyte podczas pobytu na wyspie miały wpłynąć na jego przekonania o możliwości żeglugi na zachód w poszukiwaniu alternatywnej drogi do Indii.

Co sprawia, że Porto Santo jest wyjątkowe?

Porto Santo, znana jako „Złota Wyspa” ze względu na swoje rozległe, złociste plaże, stanowi unikatowe połączenie naturalnych piękności i spokojnego stylu życia, które razem tworzą wyjątkowe miejsce warte odkrycia. Co jednak czyni tę wyspę naprawdę unikalną, to nie tylko jej plaże, ale i kilka innych wyjątkowych cech:

 • Złociste piaski i lecznicze właściwości: Porto Santo jest sławne z 9-kilometrowej plaży o drobnym, złocistym piasku, który posiada naturalne właściwości lecznicze. Mówi się, że piasek ma zdolność łagodzenia dolegliwości takich jak reumatyzm czy problemy z krążeniem, dzięki czemu jest popularnym miejscem dla osób poszukujących naturalnych metod terapii.
 • Szlaki turystyczne: Wyspa oferuje znacznie więcej niż tylko plaże. Różnorodne krajobrazy Porto Santo, od wydmowych plaż po skaliste wzgórza i spokojne doliny, są rajem dla miłośników przyrody. Szlaki turystyczne prowadzą przez te malownicze krajobrazy, oferując niesamowite widoki i bezpośredni kontakt z naturą.
 • Spokój: W przeciwieństwie do swojej większej siostry, Madera, Porto Santo oferuje bardziej spokojną atmosferę, idealną dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku codziennego życia. Mała populacja i niski poziom komercjalizacji sprzyjają relaksowi i odnowie biologicznej. (Nie dotyczy miesięcy wakacyjnych, kiedy na wyspie wypoczywają nie tylko turyści ale i Maderczycy)
 • Sporty wodne i aktywności: Dla tych, którzy szukają więcej niż tylko plażowego relaksu, Porto Santo oferuje różnorodność aktywności, od nurkowania i snorkelingu pośród bogatego życia morskiego, przez surfing po windsurfing i kitesurfing, dzięki idealnym warunkom wietrznym na wyspie.

Jakie atrakcje turystyczne można znaleźć na Porto Santo?

Porto Santo, choć mała, oferuje wiele atrakcji, które przyciągają turystów szukających zarówno relaksu, jak i przygód. Oto kilka z nich:

Plaża Porto Santo: Jedną z głównych atrakcji jest niewątpliwie 9-kilometrowa plaża z drobnym, złocistym piaskiem. Plaża jest idealna do słonecznych kąpieli, długich spacerów, a także różnorodnych sportów wodnych.

Golf: Porto Santo oferuje jeden z najbardziej malowniczych pól golfowych w Europie, zaprojektowany przez słynnego golfistę, Severiano Ballesterosa. Pole golfowe o 18 dołkach oferuje wspaniałe widoki i stanowi wyzwanie dla golfistów na każdym poziomie zaawansowania.

Centrum Kolumba: Muzeum poświęcone Krzysztofowi Kolumbowi, który spędził pewien czas na wyspie, znajduje się w historycznym domu, który przypisuje się jako jego miejsce zamieszkania. Muzeum zawiera eksponaty związane z jego podróżami oraz historią odkryć geograficznych.

Nurkowanie i snorkeling: Krystalicznie czyste wody wokół Porto Santo są idealne do nurkowania i snorkelingu. Wiele lokalnych firm oferuje wycieczki, podczas których można podziwiać bogate życie morskie i wraki statków.

Obserwacja ptaków: Porto Santo jest także popularnym miejscem dla ornitologów, gdyż na wyspie można spotkać wiele rzadkich gatunków ptaków, zarówno lądujących tu podczas migracji, jak i zamieszkujących wyspę na stałe.

Najlepsze plaże na Porto Santo

Porto Santo jest rajem dla miłośników plażowania, oferującym szeroki wybór przepięknych plaż, które zachwycają swym złocistym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Oto kilka z najlepszych plaż, które warto odwiedzić na Porto Santo:

 • Praia do Porto Santo: Ta główna plaża, ciągnąca się przez niemal całą długość wschodniego wybrzeża wyspy, jest najbardziej znana z pięknego, miękkiego, złocistego piasku. Plaża jest idealna do długich spacerów, a jej łagodne spadki sprawiają, że jest bezpieczna dla rodzin z dziećmi.Praia das Pedras Pretas: Ta mniejsza plaża charakteryzuje się unikalnymi czarnymi kamieniami na swoim brzegu, które kontrastują z jasnym piaskiem. Jest to doskonałe miejsce do snorkelingu, gdzie można odkrywać bogate podwodne życie.Praia da Calheta: Znajdująca się na południowym końcu wyspy, ta ustronna plaża oferuje spokój i ciszę, idealna dla tych, którzy chcą uciec od tłumów. Jej odległe położenie sprawia, że jest mniej zaludniona, co czyni ją idealnym miejscem do relaksu i cieszenia się naturą.Praia do Cabeço da Ponta: Ta plaża jest popularna wśród lokalnych mieszkańców i oferuje fantastyczne warunki do uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing i kitesurfing, dzięki doskonałym warunkom wietrznym.Praia do Zimbralinho: Mała, ale urokliwa plaża Zimbralinho jest ukrytym klejnotem, z dala od głównych tras turystycznych. Znajduje się w małej zatoce, otoczonej skalistymi klifami, co zapewnia piękne tło do pamiątkowych zdjęć.

 • Najnowsze wpisy

  Skontaktuj się z nami!

  Uzyskaj więcej informacji i szczegółów. Zapraszamy!

  Scroll to Top

  Wybierasz się na Maderę i masz w planie samodzielne zwiedzanie? Wykup gotowy plan wycieczki „Madera w 1 dzień” ze mną w roli Twojego wirtualnego przewodnika 😊🚀

  Plan wycieczki po maderze