Wina z Maderą w tle

Winiarnia-portugalskie-wino-Madera-2

Cieszę się, że do mnie zawitaliście. Dzisiaj zaprowadzę was w niezwykłą podróż przez historię i smaki maderskiego wina. Niezwykły klimat wyspy, ukształtowany przez ciepłe słońce i atlantycką bryzę, jest idealnym miejscem do produkcji unikalnych win. Zanurzmy się więc w kuszący świat egzotycznych unikalnych trunków. Zapraszam 🙂

Fascynująca historia maderyjskiego wina

Od siedemnastego stulecia, Madera była jakby winną stolicą tego kawałka świata. Serio, ludzie w Ameryce i Europie wręcz oszaleli na punkcie tego trunku. Wyobraźcie sobie, po odkryciu nowych tras morskich, każdy statek, który miał zamiar dotrzeć do Ameryki czy Azji, zatrzymywał się tutaj na „winiarskim pit stopie”.

Ale nie wszystko od razu szło gładko. Wczesne próby z winem nie były idealne; psuły się na statkach w trakcie tych długich podróży. Czerpiąc wiedzę od sąsiadów z Porto, maderscy winnicy dodali do wina alkoholu z trzciny cukrowej. Efekt? Wino stało się stabilniejsze i zyskało swoje charakterystyczne nuty smakowe.

Co ciekawe, to właśnie długie morskie podróże w upale ukształtowały smak wina Madery. W pewnym momencie jedna z partii wróciła na wyspę, i okazało się, że to był strzał w dziesiątkę. Ludzie to uwielbiali! Zamiast wysyłać wino na rejsy dookoła świata, zaczęli je trzymać w nasłonecznionych pomieszczeniach, które nazywamy „estufas”.

A XVIII wiek? To była prawdziwa epoka złota dla maderskiego wina. W amerykańskich koloniach każdy chciał pić tylko i wyłącznie Maderę. Wypijali co roku co najmniej jedną czwartą tego, co wyprodukowano na Maderze. I wierzcie mi, to wino napisało kawał historii. W 1768 roku w Bostonie aresztowano Johna Hancocka, za przemyt na jego statku 'Liberty’. Na pokładzie miał ponad 3 tysiące galonów maderskiego wina! To wydarzenie rozgrzało sytuację i doprowadziło do bostońskich zamieszek. Hancock stał się bohaterem narodowym, a później obronił go w sądzie nikt inny jak John Adams.

Ale to nie koniec. Nawet takie osobistości jak Thomas Jefferson czy George Washington byli wielkimi fanami Madery. Nawet podczas podpisania Deklaracji Niepodległości, ludzie wznosili toast właśnie tym winem. A w 1797 roku, butelka Madery była użyta do chrztu USS Constitution, najstarszego pływającego okrętu wciąż na służbie. Więc jak widzicie, Madera to nie tylko wino, to kawał historii.

Maderyjskei wino i księżniczka Sisi

Chcę podzielić się z wami jedną smaczną historyczną perełką. Czy ktoś z was kojarzy księżniczkę Sisi, cesarzową Austrii i królową Węgier? Ta charyzmatyczna i złożona postać była wielką fanką wina z Maderę!

Elżbieta Bawarska, znana jako Sisi, podróżowała po Europie i była znana ze swojego dbania o zdrowie i urodę. Opowiada się, że jednym z jej sekretów była właśnie Madera. Uważano, że to wino, z jego bogatym profilem smakowym i właściwościami, może mieć korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie.

Księżniczka Sisi często korzystała z kuracji zdrowotnych i być może to właśnie jej miłość do Madery wpłynęła na jej wyjątkową charyzmę i energię, która zachwycała ludzi na dworach całej Europy. Nawiasem mówiąc, ulubioną butelkę zawsze miała przy sobie nawet w podróży, co tylko świadczy o tym, jak wyjątkowe jest to wino.

Od winorośli do butelki: Proces produkcji wina na Maderze

Pewnie zastanawiacie się, jak proces opracowywania wina na Maderze zmienił się na przestrzeni lat. No cóż, macie szczęście, bo to jedna z moich ulubionych historii do opowiedzenia 😉

Winorośl uprawiana jest na tarasach, zazwyczaj z wykorzystaniem metody „latado”, czyli podnoszenia winorośli na pergolach, a wyjątkowy mikroklimat wyspy wpływa na unikatowy bukiet smakowy wina, od którego  trudno się oderwać.

Następnie wino dojrzewa w specjalnych dębowych beczkach, które nadają mu bogaty, złożony smak. Ale to nie tylko dojrzewanie sprawia, że wino z Madery jest takie wyjątkowe. To również specjalna metoda jego podgrzewania, czyli proces maderyzacji nadaje mu intensywny, wyjątkowy i słodki smak. Wykorzystuje się do tego specjalne metody doświadczalne, takie jak 'estufagem’ i 'canteiro’, które naśladują te dawne procesy, oczywiście z zachowaniem najwyższych standardów jakości.

To wszystko sprawia, że Madera to Madera!

Winiarnia-portugalskie-wino-Madera-2

Maderyjskie perły: Szlachetne odmiany win

Na Maderze produkuje się wiele różnych odmian win, a każde z nich ma swoją unikalną osobowość. Od wytrawnych win białych, poprzez półsłodkie rose, aż po mocno skoncentrowane, deserowe wina Madera. Te różne style i smaki to rezultat starannego procesu produkcji, który zakłada wykorzystanie różnych odmian winorośli.

A teraz do rzeczy, czyli jakie wina z Maderą są najpopularniejsze? Wśród nich znaleźć można:

  • Malmsey – jest to bardzo słodkie wino, z nutami toffi, fig i orzechów
  • Bual – półsłodkie, z nutami karmelu i owoców suszonych
  • Sercial – to najbardziej wytrawne z win maderskich, z wyraźnymi nutami cytrusów i orzechów
  • Verdelho – jest półwytrawne, z balansowaną kwasowością i aromatem owoców tropikalnych

Ceny win to między 10 a 25 euro za butelkę.

Te ceny są oczywiście orientacyjne i mogą różnić się w zależności od producenta i rocznika. Ale jedno jest pewne: każda butelka to kawałek historii i kultury tej niesamowitej wyspy.

Święto Wina na Maderze: Radość, muzyka i – oczywiście – wino!

Co roku, na przełomie sierpnia i września Madera obchodzi Święto Wina – wyjątkowe wydarzenie, które przyciąga miłośników tego trunku z całego świata. To tradycyjna, wielka uroczystość, pełna muzyki, tańca, radości i oczywiście, win!  Podczas tego wyjątkowego święta nauczysz się  tradycyjnego tłoczenia soku  za pomocą udeptywanie winogron, a potem będziesz mógł podjąć się samodzielnej produkcji maderskich win.

Wino – serce Madery

Wino to wyjątkowy produkt z Madery, który stał się nieodłącznym  elementem kultury, tożsamości i wyspiarskich tradycji. Degustacja maderskich win, to nie tylko podróż po smakach, ale również możliwość poznania  historii i ducha tej wyjątkowej krainy. Więc jeżeli planujesz wizytę na Maderze, pamiętaj, aby skosztować lokalnych win i doświadczyć tej magicznej części maderskiej kultury.

Jeżeli chcecie wynająć auto aby objechać wyspę zapraszam do naszej pierwszej polskiej wypożyczalni na Maderze

Jeżeli szukacie apartamentów do wynajęcia również nasz 4-osobowy apartament w Ribeira Brava

Polecam się również jako Wasz prywatny przewodnik po tej rajskiej wyspie 🙂

Chcesz zwiedzać wyspę samodzielnie? Polecam Ci mój gotowy plan wycieczki „Madera w 1 dzień” to wirtualny przewodnik z audio quidem po perełkach Madery, który w zaplanowany sposób poprowadzi Cię krok po kroku po najlepszych atrakcjach Madery w zaledwie 1 dzień 🙂

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami!

Uzyskaj więcej informacji i szczegółów. Zapraszamy!

Scroll to Top

Wybierasz się na Maderę i masz w planie samodzielne zwiedzanie? Wykup gotowy plan wycieczki „Madera w 1 dzień” ze mną w roli Twojego wirtualnego przewodnika 😊🚀

Plan wycieczki po maderze