Święta Wielkanocne na Maderze

Swieta wielkanocne na Maderze

Wielkanoc na Maderze to okazja do uczestnictwa w bogatej tradycji katolickiej. Miejscowa społeczność wierzy głęboko w religijne znaczenie tych świąt, co sprawia, że obchody są bardzo uroczyste i wzruszające. Procesje, msze święte i inne obrzędy odbywają się w kościołach na całej wyspie, przyciągając wiernych oraz turystów, którzy chcą doświadczyć autentycznej atmosfery Wielkanocy na Maderze.

Wielki Post

Rozpoczyna się po Karnawale, w Wielki Piątek, a przez kolejne 7 tygodni to czas abstynencji, kiedy to jedzenie mięsa jest zabronione.

Tradycje wielkanocne:

  • Budowanie palm: Tradycja ta wiąże się z wejściem Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, aby świętować Wielkanoc, z liśćmi palmowymi, ponieważ reprezentuje zwycięstwo męczenników, czyli zwycięstwo ducha nad ciałem. Na Maderze pozostaje tradycja ludzi niosących wielkie serca palmowe, zbudowane z liści palm.
  • Procesje i inscenizacje: W Wielki Piątek odbywają się procesje i inscenizacje, w których mieszkańcy odtwarzają wydarzenia.
  • Na Maderze nie ma tradycji święcenia jajek.
  • Na Wielkanoc Maderczycy grają w Ballaamento
  • Tradycyjnymi wielkanocnymi słodyczami są kostki cukrowe

Wielkanocna gra

Balamento lub bellemente, jak się ją popularnie nazywa, to tradycyjna gra maderska, która rozgrywa się pomiędzy dwojgiem ludzi, 8 do 10 dni przed końcem Wielkanocy i jest jedną z tradycji, która często odchodzi w zapomnienie lub wręcz zanika.
To gra o prostych zasadach. Wygrywa ten, kto w wyznaczonych dniach jako pierwszy wypowie słowo „ballamento”. Wynik waha się od 8 do 10. W przypadku remisu gracze muszą uzgodnić konkretną godzinę ostatniego dnia (Wielki Piątek), aby zagrać ponownie i w ten sposób wyłonić zwycięzcę.
Przegrany zmuszony jest do zaoferowania tradycyjnych „kostek” cukru, a ostatnio migdałów lub innych słodyczy.

Wielki Piątek

O ile wiele lat temu w Wielki Piątek przed Niedzielą Wielkanocną zakazano słuchania muzyki, oglądania telewizji, a nawet zamiatania domu z szacunku dla śmierci Jezusa Chrystusa, tak naprawdę na kilka dni przed Wielkanocą mieszkańcy zwykle sprzątają ich domy zostaną pobłogosławione przez miejscowego księdza podczas Nawiedzenia Ducha Świętego. Nawet w Wielki Piątek zwyczajowo uczestniczy się we mszy, a niektóre gminy na wyspie ukazują w wioskach cierpienie Jezusa inscenizując ukrzyżowanie w formie parad, jak w przypadku Câmara de Lobos.

Wielka Niedziela

W Niedzielę Wielkanocną uważaną za najważniejszy dzień uroczystości. Ludzie uczestniczą w ceremoniach religijnych, takich jak procesje i msze. Oprócz posiłków serwowanych w domach części mieszkańców i dzielonych przez wszystkich, jak w dużej rodzinie, typowym daniem jest pieczona koza, a dla najmłodszych nigdy nie brakuje dobrego czerwonego wina, czy soku. Atmosfera sprzyja dzieleniu się, serdeczności i zaraźliwej euforii. Rytuał obejmuje udział mieszkańców i gości, którzy łączą się, aby stać się częścią historii sięgającej wieków wstecz.

Wielkanocne menu

W Wielki Piątek mieszkańcy Madery unikają jedzenia mięsa, a najbardziej tradycyjnymi potrawami tego dnia są: pieczony dorsz, czarny miecznik lub filety z tuńczyka lub marynowany tuńczyk, w towarzystwie sałatki, batatów, fasoli i ziemniaków.

W Niedzielę Wielkanocną na stołach pojawia się mięso, w tym gulasz kozi z winem i cynamonem, pieczona koza oraz pieczona jagnięcina.

Bogate w różnorodność i smak, słodycze wielkanocne na Maderze to prawdziwe rarytasy. Od tradycyjnych kostek cukrowych „Torroes de Açucar” po pyszne ciasta migdałowe, budyń jajeczny i wiele innych!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami!

Uzyskaj więcej informacji i szczegółów. Zapraszamy!

Scroll to Top

Wybierasz się na Maderę i masz w planie samodzielne zwiedzanie? Wykup gotowy plan wycieczki „Madera w 1 dzień” ze mną w roli Twojego wirtualnego przewodnika 😊🚀

Plan wycieczki po maderze