Święta Bożego Narodzenia na Maderze

Święta na Maderze

Grudzień na Maderze przypomina scenę z bajki, gdzie tradycje splecione są z malowniczymi krajobrazami, a ciepło śródziemnomorskiego klimatu miesza się z radosnym świątecznym duchem. Dla mieszkańców i turystów, Madera w grudniu to czas pełen uroku, kultury i niezapomnianych wrażeń. Święta są tu obchodzone podobnie, jak w Polsce, bardzo kolorowo i tradycyjnie 🙂

Święta głęboko zakorzenione w tradycji

Madera, chociaż mała, ma bogatą historię i kulturę, która jest wyjątkowo widoczna podczas grudniowych świąt. Większość mieszkańców wyspy to wyznawcy katolicyzmu, co odbija się w lokalnych zwyczajach i obchodach. Msze święte, procesje, a zwłaszcza Pasterka, są ważnymi elementami świątecznych uroczystości. Kościoły i kaplice na wyspie są w tym czasie pięknie dekorowane, a duchowość miesza się z lokalną gościnnością i radością.

1 grudnia odbywa się uroczyste zapalenie światełek w Funchal

  • Rozpocznijmy od magicznego momentu, który każdego roku oznacza początek świątecznego sezonu na Maderze. 1 grudnia, ulice Funchal rozświetlają się tysiącami światełek, tworząc spektakularny widok. To wydarzenie przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów, którzy chcą doświadczyć tego niezwykłego momentu

8 grudnia obchodzony jest Dzień Niepokalanego Poczęcia

  • Ten dzień jest publicznym świętem na Maderze i w Portugalii, oznaczającym początek sezonu świątecznych zakupów i przygotowań. Wiele rodzin wykorzystuje ten czas na dekorowanie swoich domów i przygotowywanie tradycyjnych świątecznych wypieków.

Kolorowe światła i ozdoby

W grudniu każde miasto i wieś na Maderze ożywają kolorowymi światłami i ozdobami. Funchal, stolica wyspy, zamienia się w świąteczne centrum, gdzie każda ulica, plac i sklep błyszczy tysiącami lampek. Przechadzając się wieczorem po Funchal, można poczuć prawdziwą magię świąt – od olśniewającej iluminacji do wystaw sklepowych, które konkurują o miano najbardziej świątecznej.

Wigilijne smaki

Wigilia na Maderze to przede wszystkim czas spędzony w gronie rodziny. Tradycyjna kolacja wigilijna często składa się z lokalnych specjałów. „Bacalhau” (dorsz), „Bolo de Mel” (maderski piernik) i „Espada com Banana” (miecznik z bananem) to tylko niektóre z dań, które można znaleźć na świątecznych stołach. Słodkie przysmaki, takie jak „broas de mel” (miodowe ciasteczka) czy „rebucados de funcho” (miętowe cukierki), dodają świątecznemu stołowi słodkiego charakteru.

Śnieg na Maderze?

Chociaż Madera jest znana ze swojego łagodnego klimatu, to na najwyższych szczytach, takich jak Pico do Areeiro, zdarza się, że temperatura spadnie na tyle, by pojawiły się śladowe ilości śniegu. Jest to jednak rzadkość i śnieg nie stanowi części typowego świątecznego krajobrazu na wyspie. Zamiast białego puchu, święta na Maderze celebruje się wśród zielonych krajobrazów i kwitnących kwiatów.

„Grudzień na Maderze” to synonim przyjemnej pogody. Dni są ciepłe, a temperatury oscylują wokół 16°C do 21°C, co sprawia, że jest to idealny czas na odkrywanie uroków wyspy. Chłodniejsze wieczory to doskonała okazja, aby zasiąść w jednej z wielu kawiarni czy barów i cieszyć się lokalnymi przysmakami.

Fajerwerki nad Funchal

Madera słynie z jednego z największych pokazów fajerwerków na świecie podczas Sylwestra. Niebo nad Funchal rozświetla się tysiącami kolorów, przyciągając turystów z całego świata. To spektakularne wydarzenie jest zapisane w Księdze Rekordów Guinnessa i stanowi kulminację świątecznych obchodów na wyspie.

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami!

Uzyskaj więcej informacji i szczegółów. Zapraszamy!

Scroll to Top

Wybierasz się na Maderę i masz w planie samodzielne zwiedzanie? Wykup gotowy plan wycieczki „Madera w 1 dzień” ze mną w roli Twojego wirtualnego przewodnika 😊🚀

Plan wycieczki po maderze