Santana na Maderze i kolorowe domki

Santana na Maderze i kolorowe domki

Planując wycieczkę na Maderę pewne miejsca są wręcz obowiązkowe do odwiedzenia. Funchal, z jego kolorowymi ogrodami i fascynującą starówką zasługuje na uwagę, ale także mniejsze miejscowości, położone z dala od stolicy, warte są poznania. Santana jest prawdziwą ostoją tradycji i folkloru, w której poczujesz autentycznego ducha Madery, zbudowanego na wyspiarskiej obyczajowości i kulturze.

Co czyni Santanę wyjątkowym miejscem?

Niewielkie miasteczko Santana, które leży na północno-wschodnim wybrzeżu Madery, jest znane przede wszystkim z jednej rzeczy – swych uroczych, kolorowych, trójkątnych domków o spadzistych dachach, zwanych Casas de Colmo. Te wyjątkowe konstrukcje są tradycyjnymi domami wiejskimi i stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Madery.

Odkryj tradycyjne domy Santany

Casas de Colmo to charakterystyczne domy o trójkątnych dachach, pokryte strzechą ze słomy. I choć wyglądają jak z bajki, z ich jasnymi ścianami i kontrastującymi czerwonymi drzwiami i okiennicami, są tak naprawdę przykładem dawnej architektury, jaka dominowała na terenach rolniczych wyspy. W każdym z domków znajdują się dwa niewielkie pomieszczenia, które służyły za cały dom dla rodzin lokalnych rolników.

Chociaż dziś wiele z nich zostało przekształconych w sklepy z pamiątkami lub składziki na narzędzia rolnicze, ich nietypowy kształt i budowa są dowodem na kreatywność mieszkańców Madery, którzy stworzyli te trójkątne, maleńkie domki, aby łatwiej funkcjonować i żyć w wymagających warunkach panujących na wyspie.

Jak dotrzeć do Santany?

Planując wynajem samochodu na Maderze, musisz wiedzieć, że Santana jest około 1 godziny jazdy od Funchal. Miasto leży na północnym wybrzeżu wyspy i jest łatwo dostępne drogą regionalną VE1. Droga ta prowadzi przez spektakularne krajobrazy, w tym przez dziką i nieskażoną przyrodę Parku Naturalnego Madery, co czyni samą podróż niezwykle atrakcyjną.

Atrakcje w Santanie

Oprócz kolorowych domków Santana oferuje jeszcze kilka innych atrakcji. W pobliżu znajduje się Parque Temático da Madeira, park tematyczny, który umożliwia odwiedzającym go gościom wgląd w kulturę i folklor Madery. Można tam odkryć tradycyjne rzemiosło, taniec i wyspiarską muzykę, a także zjeść lokalne specjały.

Miłośnicy przyrody z pewnością będą chcieli odwiedzić park Queimadas, leśne tereny z pięknymi szlakami do spacerów, w tym słynną ścieżkę wzdłuż lewady Levada do Caldeirão Verde.

Podczas planowania wycieczki na Maderę, Santana jest jednym z tych miejsc, które powinny znaleźć się na twojej liście. Bajkowe domki, nieskażona przyroda i autentyczna atmosfera dawnych czasów czynią to miejsce wyjątkowym. Jako twój polski przewodnik na Maderze, zdecydowanie polecam odwiedzenie Santany.

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami!

Uzyskaj więcej informacji i szczegółów. Zapraszamy!

Scroll to Top

Wybierasz się na Maderę i masz w planie samodzielne zwiedzanie? Wykup gotowy plan wycieczki „Madera w 1 dzień” ze mną w roli Twojego wirtualnego przewodnika 😊🚀

Plan wycieczki po maderze