Poncha – tradycyjny drink Madery

Poncha dring Madery

Poncha to tradycyjny portugalski drink pochodzący z Madery, który stał się popularny na całej wyspie. Jest to orzeźwiający koktajl alkoholowy, który można znaleźć w wielu barach i restauracjach na Maderze. Co więcej, na Maderze są specjalne poncha bary, gdzie w lokalnym klimacie napijecie się świeżej ponchy. 

Historia ponchy sięga kilku wieków wstecz. Drink ten pojawił się na Maderze w XVIII wieku za sprawą rybaków z wioski Camara de Lobos  i szybko zdobył popularność wśród mieszkańców wyspy. Poncha miała pierwotnie funkcję lekarstwa na przeziębienie, ale z czasem stała się integralną częścią kultury i tradycji Maderczykow.

Składniki ponchy

Podstawowymi składnikami tradycyjnej ponchy są świeżo wyciśnięty sok z owoców : głównie z cytryny i pomarańczy, miód  i rum z trzciny cukrowej Aguardente. 

Do ponchy można również dodać inne składniki, owoce, urozmaicając jej smak: marakuje, miętę, limonkę, melona  etc. 

Czym jest Aguardente?

„Aguardente” to lokalny rum z trzciny cukrowej o zawartości alkoholu między 40 a 60%. 

Gorzelnicy produkują aguardente przez destylację soku z trzciny cukrowej, uzyskując w ten sposób wysokiej jakości rum rolniczy. 

Aguardente da Cana  da Madeira Calheta produkowany jest w m.in w  Calheta, miasteczku położonym  na zachodnim wybrzeżu wyspy. Cały rum wytwarzany jest z trzciny cukrowej uprawianej na terenie posiadłości. Jest produkowany ze świeżego soku z trzciny cukrowej i destylowany na kolumnach miedzianych. Niektóre z nich mają ponad 100 lat. 

Zwiedzanie fabryki rumu w Calheta jest częścią organizowanych przeze mnie wycieczek, na które serdecznie Was zapraszam 🙂 Wracajmy teraz do ponchy 🙂

Jak przyrządzić ponchę?

Przygotowanie ponchy jest proste. W dużym szklanym naczyniu  należy zmieszać świeżo wyciśnięty sok z limonki z miodem lub cukrem (tutaj do ucierania masy posłuży nam specjalny kijek do ponchy Pau da Poncha),  a następnie dodać aguardente. Całość należy dokładnie wymieszać, następnie napój przelać przez sitko do malutkiej szklanki. Ponchę podaje się zazwyczaj w szklance, bez kostek lodu, za to zawsze świeżo zrobioną, z lokalnych produktów. 

Ile kosztuje poncha?

Cena ponchy może się różnić w zależności od lokalu, w którym jest podawana. W większości barów na Madery cena ponchy oscyluje w granicach 3-5 euro za kieliszek. 

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami!

Uzyskaj więcej informacji i szczegółów. Zapraszamy!

Scroll to Top

Wybierasz się na Maderę i masz w planie samodzielne zwiedzanie? Wykup gotowy plan wycieczki „Madera w 1 dzień” ze mną w roli Twojego wirtualnego przewodnika 😊🚀

Plan wycieczki po maderze