Madera – Wyspa wulkaniczna z fascynującą historią

Madera wulkaniczna wyspa

Cześć Kochani! 🌋

Czy wiecie, że Madera to wyspa, która powstała w wyniku erupcji wulkanicznych głęboko pod wodą? To niesamowite, że tak piękne miejsce, które teraz nazywam domem, ma tak potężną przeszłość.

Dziś chciałabym opowiedzieć Wam trochę więcej o tym, jak ta wulkaniczna wyspa się uformowała i co sprawia, że jest tak wyjątkowa.

Początki Madery

Madera powstała około 7 milionów lat temu w wyniku aktywności wulkanicznej na dnie Oceanu Atlantyckiego. Proces ten trwał miliony lat, kiedy to lawa wypływała z głębin ziemi, budując powoli wyspę, która z czasem wyłoniła się na powierzchnię oceanu. Wyobraźcie sobie, jak gigantyczne siły natury musiały działać, aby stworzyć to niezwykłe miejsce!

Pod względem geologicznym, Madera zaczyna się na dnie Atlantyku, na głębokości około 3500 metrów.

To oznacza, że choć najwyższy szczyt wyspy, Pico Ruivo, wznosi się na wysokość 1,862 metrów nad poziomem morza, jego podstawa leży około 3500 metrów poniżej powierzchni morza, licząc od dna oceanu. Ostatecznie oznacza to, że całkowita wysokość struktury wulkanicznej Madery, od dna oceanu do szczytu Pico Ruivo, wynosi około 5300  metrów, co czyni ją imponującą formacją geologiczną.

To niesamowite, prawda? Stojąc na szczycie, można poczuć się, jakby się było na szczycie świata, dosłownie i w przenośni.

Struktura Wyspy

Madera jest w całości zbudowana z wyschniętej i skamieniałej lawy. Spacerując po wyspie, dosłownie chodzimy po historii geologicznej, która sięga miliony lat wstecz. Ta unikalna struktura sprawia, że Madera ma tak różnorodne krajobrazy – od stromych klifów po zielone doliny.

Jedną z najbardziej fascynujących cech Madery są jej formacje skalne. Skały bazaltowe, powstałe z zastygłej lawy, tworzą niezwykłe kształty i formy. Można je podziwiać na całej wyspie, ale szczególnie imponujące są klify Cabo Girão, które należą do jednych z najwyższych w Europie. 

Pomimo tego, że wulkaniczna aktywność Madery zakończyła się miliony lat temu, jej wulkaniczna przeszłość wciąż kształtuje życie na wyspie. Gleby wulkaniczne są niezwykle żyzne, co sprawia, że rośnie tutaj bogata roślinność. To właśnie dzięki tej glebie mamy na Maderze tak wspaniałe winnice, plantacje trzciny, bananowców, ale także sady i ogrody botaniczne.

Mam nadzieję, że ta krótka opowieść o powstaniu Madery zainspirowała Was do jeszcze głębszego poznania tej niezwykłej wyspy. Jeśli macie pytania lub chcielibyście dowiedzieć się więcej, zostawcie komentarz lub skontaktujcie się ze mną! 🌋🌴

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami!

Uzyskaj więcej informacji i szczegółów. Zapraszamy!

Scroll to Top

Wybierasz się na Maderę i masz w planie samodzielne zwiedzanie? Wykup gotowy plan wycieczki „Madera w 1 dzień” ze mną w roli Twojego wirtualnego przewodnika 😊🚀

Plan wycieczki po maderze