Madera, którą lewadę wybrać? TOP 5 lewad na Maderze

Odkryj cudowny świat maderskich lewad – starożytnych kanałów irygacyjnych, które snują się przez malownicze krajobrazy tej wyspy. Te szlaki trekkingowe to prawdziwe perełki dla miłośników przyrody.

Moja lista TOP 5 lewad na Maderze, które musisz odwiedzić!

Levada do Caldeirão Verde

Ten malowniczy szlak zaczyna się w Queimadas, 22 km od Funchal, co zajmuje około 30 minut jazdy samochodem. Ścieżka prowadzi przez las laurowy aż do imponującego wodospadu Caldeirão Verde. Długość trasy wynosi około 6,5 km w jedną stronę, a cała wędrówka może zająć około 4-5 godzin. To miejsce zachwyca wszelkiego rodzaju eksploratorów swoimi bujnymi krajobrazami i spektakularnymi widokami.

Levada do Risco

Lewada do Risco znajduje się w Rabaçal, około 65 km od Funchal, czyli około godziny jazdy samochodem. Ten szlak oferuje niesamowite widoki na wodospad Risco, który spada z imponującej wysokości. Trasa jest stosunkowo krótka, bo wynosi zaledwie 1,4 km, co czyni ją idealnym wyborem dla tych, którzy chcą podziwiać piękno Madery bez wyczerpującego wysiłku.

Levada das 25 Fontes

Ta lewada zaczyna się również w Rabaçal, więc dojazd jest taki sam jak do Levada do Risco. Szlak prowadzi do miejsca o nazwie 25 Fontes, gdzie można podziwiać 25 naturalnych źródeł. Długość trasy wynosi około 4,6 km, a czas potrzebny na jej pokonanie to około 3 godziny. To magiczne miejsce pełne jest fascynujących widoków i jest doskonałym miejscem do pikniku.

Levada do Rei

Lewada ta zaczyna się w miejscowości São Jorge, która jest oddalona o około 30 km od Funchal. Szlak prowadzi przez zielone doliny i pola uprawne, oferując niesamowite widoki. Długość trasy wynosi około 5,1 km, a jej pokonanie zajmuje około 3 godziny. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą poczuć ducha prawdziwej Madery.

Levada do Seixal

Ten zaskakująco malowniczy szlak rozpoczyna się w małej wiosce Seixal, położonej na północnym wybrzeżu Madery, około 54 km od Funchal. Dojazd samochodem trwa około 1 godziny. Wędrówka po lewadzie odsłania niezwykłą panoramę na góry i wodospady, które skrywa ta część wyspy. Trasa ma około 5,7 km długości, a jej pokonanie zwykle trwa około 3 godziny.

Levada do Seixal jest nieco mniej znana od innych, co sprawia, że jest doskonałym wyborem dla tych, którzy chcą uciec od tłumów i cieszyć się spokojem otaczającej przyrody. Szlak kończy się malowniczym wodospadem Véu da Noiva (Welon Panny Młodej), który jest jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc na Maderze.

Wystarczą dobre buty i w drogę!

Bez względu na to, którą z tych lewad wybierzesz, zawsze pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. Zabierz ze sobą wystarczającą ilość wody, przekąski, krem z filtrem przeciwsłonecznym i odpowiednie ubranie. Pamiętaj, że pogoda na Maderze bywa zmienna, a warunki mogą się różnić w zależności od miejsca i pory roku. Bezpieczeństwo powinno zawsze być na pierwszym miejscu!

Madera jest prawdziwym rajem dla miłośników trekkingu, a jej lewady są jednym z głównych powodów, dla których turyści z całego świata ciągle do niej wracają. Ciesz się niesamowitymi widokami, bujnymi krajobrazami i poczuj ducha tej magicznej wyspy!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami!

Uzyskaj więcej informacji i szczegółów. Zapraszamy!

Scroll to Top

Wybierasz się na Maderę i masz w planie samodzielne zwiedzanie? Wykup gotowy plan wycieczki „Madera w 1 dzień” ze mną w roli Twojego wirtualnego przewodnika 😊🚀

Plan wycieczki po maderze