Madera w listopadzie – pogoda, temperatura i wydarzenia

Madera w listopadzie – pogoda, temperatura i wydarzenia

Madera, znana również jako „Wyspa Wiecznej Wiosny”, to idealne miejsce na ucieczkę od zimowej aury w większości krajów Europy. Ale czy warto odwiedzić Maderę w listopadzie? Oto kilka punktów do rozważenia 🙂

Klimat i pogoda

  • Temperatura powietrza: Listopad na Maderze charakteryzuje się stosunkowo łagodnym klimatem. Średnie temperatury wahają się w granicach 18-23°C. Chociaż można spodziewać się kilku deszczowych dni, są one zwykle przeplatane jasnym, słonecznym niebem.
  • Temperatura oceanu: Woda w oceanie wciąż jest dość ciepła, osiągając średnio 20-22°C, co sprawia, że jest idealna do pływania i nurkowania.

Madera położona jest w umiarkowanej strefie klimatycznej, ale ze względu na swoją lokalizację w Atlantyku oraz górski krajobraz, wyspa doświadcza mikroklimatów, co oznacza, że różne części wyspy mogą mieć różne warunki pogodowe w tym samym czasie.

Pogoda na lewadach: Lewady to systemy irygacyjne biegnące wzdłuż górskich stoków. W listopadzie na wyższych położeniach, gdzie przebiegają niektóre lewady, można się spodziewać chłodniejszych temperatur, często w zakresie 10-16°C. Chociaż dni są często słoneczne, zdarzają się również przelotne deszcze, które mogą być intensywne, ale krótkotrwałe. Warto zabrać ze sobą ciepłą odzież i wodoodporną kurtkę, jeśli planujesz wędrówki po lewadach w tym miesiącu.

Kwiaty w listopadzie: Mimo że listopad to koniec jesieni, subtropikalny klimat Maderki sprawia, że wiele roślin kwitnie przez cały rok. Oto niektóre z kwiatów, które możesz zobaczyć w listopadzie:

  • Storczyki: Madera jest domem dla wielu gatunków storczyków, które kwitną w różnych porach roku.
  • Gwiazda Betlejemska: Jest ich coraz więcej przed zbliżającymi się Świętami 🙂
  • Hortensje: Chociaż szczyt kwitnienia hortensji przypada na lato, nadal można znaleźć wiele krzewów z kwiatami w listopadzie.
    Agapanthus: Te piękne niebieskie lub białe kwiaty mogą być spotykane na całej wyspie.

Opady w listopadzie:

Listopad na Maderze jest miesiącem, w którym zaczyna się sezon deszczowy, choć intensywność opadów może się różnić w zależności od roku. Średnia opadów dla listopada w ostatnich latach wynosiła około 90-110 mm, co sprawia, że jest to jeden z wilgotniejszych miesięcy w roku. Jednak warto podkreślić, że deszcze są często przelotne i mają tendencję do trwania krótko, a po nich następują dłuższe okresy słonecznej pogody.

Mimo że opady są wyższe w porównaniu z letnimi miesiącami, są one również potrzebne dla roślinności wyspy. Właśnie te regularne opady sprawiają, że Madera zachowuje swój bujny, zielony charakter przez cały rok.

Jeśli planujesz wędrówki czy inne aktywności na świeżym powietrzu, warto śledzić prognozy pogody, aby unikać niespodziewanych ulew. Ponadto dobrze jest mieć ze sobą wodoodporną kurtkę i odpowiednie obuwie, szczególnie jeśli planujesz wędrówki po lewadach.

Korzyści z podróży poza sezonem:

  • Mniej tłoku: Biorąc pod uwagę, że listopad nie jest głównym miesiącem wakacyjnym, możesz spodziewać się mniej turystów w popularnych miejscach. To doskonała okazja do bardziej spokojnego poznawania wyspy.
  • Korzystne ceny: Poza sezonem wiele hoteli i restauracji oferuje atrakcyjne zniżki.

Loty w listopadzie

Najtrudniejszym czynnikiem dla lądowania na Maderze są wiatry, które mogą być bardzo zmiennymi, szczególnie biorąc pod uwagę górską topografię wyspy. Te zmienne wiatry mogą prowadzić do turbulencji oraz skomplikowanych manewrów lądowania.

W listopadzie, choć zaczyna się sezon deszczowy i można oczekiwać wzmożonej aktywności wiatrowej, większość lotów odbywa się bez większych zakłóceń. Oczywiście, tak jak w każdym innym miesiącu, istnieje pewne ryzyko odwołania lub opóźnienia lotu z powodu niekorzystnych warunków pogodowych. Niemniej jednak, w porównaniu z bardziej problematycznymi miesiącami, listopad nie jest uważany za szczególnie trudny dla lotnictwa.

Wydarzenia na Maderze w listopadzie 2023

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami!

Uzyskaj więcej informacji i szczegółów. Zapraszamy!

Scroll to Top

Wybierasz się na Maderę i masz w planie samodzielne zwiedzanie? Wykup gotowy plan wycieczki „Madera w 1 dzień” ze mną w roli Twojego wirtualnego przewodnika 😊🚀

Plan wycieczki po maderze