Las Fanal – magiczny las na Maderze

las-fanal-madera-2

Wyobraź sobie magiczny świat, zatopiony w deszczowym lesie, gdzie mchy i liście lśnią o każdej porze dnia. To miejsce, to Leśny Rezerwat Przyrody Fanal, jedno z najbardziej malowniczych miejsc na Maderze, ukryte w sercu Parku Naturalnego Madeira.

Las Fanal na liście UNESCO jako Światowe Dziedzictwo Przyrody

Fanal to przede wszystkim stara laurowa puszcza, która została uznana przez UNESCO za Światowe Dziedzictwo Przyrody. Las przyciąga swoją magią, którą tworzy tajemniczość, nieskazitelność i dzikość.

To tutaj stare laurowe drzewa tworzą fascynujący krajobraz, który wydaje się być jak z innej epoki. Znajdują się tu niektóre z najstarszych okazów drzew na wyspie, z niektórymi osiągającymi wiek ponad 800 lat.

Ale to nie tylko wiek drzew tworzy ten magiczny klimat. Puszcza laurowa to miejsce, gdzie mchy, porosty i liście lśnią o każdej porze dnia, tworząc prawdziwy zielony raj. Częste mgły dodają jeszcze większego uroku, czyniąc cały krajobraz niemal eterycznym.

Legendy o Lesie Fanal

Wśród lokalnej społeczności krąży wiele legend związanych z Lasem Fanal. Jedna z nich mówi o duchach starożytnych mieszkańców Madery, których dusze wciąż żyją w tych starożytnych drzewach. Wielu mieszkańców twierdzi, że w nocy, kiedy mgła opada na las, można dostrzec cienie tych duchów, tańczących wokół drzew i śpiewających dawne pieśni. Choć dla niektórych może to brzmieć strasznie, dla innych jest to dowód na to, że Fanal jest miejscem pełnym życia i historii, które ciągle pulsuje w tych starych drzewach.

Również miejscowi opowiadają, że drzewa w Fanal mają moc spełniania życzeń. Mówią, że jeśli stoisz pod jednym z tych starych drzew, zamkniesz oczy i wyrazisz swoje najgłębsze pragnienie, drzewo to przekaże twoje pragnienie do wszechświata, a wszechświat z kolei zadba o jego spełnienie. Niezależnie od tego, czy wierzysz w te legendy czy nie, są one dowodem na to, jak głęboko Las Fanal jest zakorzeniony w sercach lokalnej społeczności.

Oto kilka dodatkowych informacji, które Ci się przydadzą planując wycieczkę do Lasu Fanal:

  • Lokalizacja: Leśny Rezerwat Przyrody Fanal leży w zachodniej części Madery, na obszarze gminy Porto Moniz.
  • Odległość od Funchal: Miejsce to oddalone jest o około 50 kilometrów od stolicy wyspy, Funchal. Samochodem podróż zajmuje około 1 godziny 20 minut, w zależności od warunków na drodze.
  • Cena wejścia: Wstęp do rezerwatu jest bezpłatny! Ale pamiętaj, że jest to chronione miejsce i trzeba szanować naturalne piękno otaczającego nas środowiska.

Kiedy już zdecydujesz się odwiedzić Leśny Rezerwat Przyrody Fanal, pamiętaj, aby zabrać ze sobą dobrze wyprofilowane buty trekkingowe, bo teren może być śliski i nierówny. I, co najważniejsze, nie zapomnij aparatu – to miejsce jest prawdziwym rajem dla miłośników fotografii!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami!

Uzyskaj więcej informacji i szczegółów. Zapraszamy!

Scroll to Top

Wybierasz się na Maderę i masz w planie samodzielne zwiedzanie? Wykup gotowy plan wycieczki „Madera w 1 dzień” ze mną w roli Twojego wirtualnego przewodnika 😊🚀

Plan wycieczki po maderze