Jaszczurki – symbol dzikiej Madery

Jaszczurki - symbol dzikiej Madery

Maderańska jaszczurka stała się nieoficjalnym symbolem wyspy. Można go znaleźć na lokalnych dziełach sztuki, tradycyjnych malowidłach czy w marketingu turystycznym. 

Wielu mieszkańców Madery widzi w jaszczurkach odzwierciedlenie siły, wytrzymałości i niezależności, które są tak charakterystyczne dla tej wyspy.

Dlaczego jaszczurki są ważne dla Madery?

Atrakcja dla turystów

Dla wielu turystów, spotkanie z jaszczurką na Maderze, to jedno z najbardziej niezapomnianych doświadczeń. Jaszczurki dodają unikalnego uroku wszystkim zakątkom wyspy – od górskich szlaków, przez plaże, aż po miejskie tereny. Ich obecność przyciąga miłośników przyrody z całego świata, którzy chcą na własne oczy zobaczyć te wyjątkowe stworzenia.

Różnorodność biologiczna

Jaszczurki na Maderze to dowód na biologiczną różnorodność tej wyspy. Jaszczurka Maderańska (Teira dugesii) jest gatunkiem endemicznym, co oznacza, że nie występuje nigdzie indziej na świecie. Ich obecność na wyspie świadczy o jej unikalnej strukturze pod względem flory i fauny, co czyni Maderę prawdziwym skarbem dla naukowców i miłośników natury.

Jakie są różne gatunki jaszczurek na Maderze?

Na Maderze żyje około 20 gatunków jaszczurek. Najpopularniejszym gatunkiem jest jaszczurka o zmiennych kolorach (Calotes versicolor). Ta jaszczurka może zmieniać kolor skóry w zależności od nastroju i otoczenia. Inne popularne gatunki jaszczurek na Maderze to:

  • jaszczurka karłowata (Lacerta dugesii)
  • jaszczurka górska (Lacerta monticola)
  • jaszczurka tygrysia (Podarcis tiliguerta)
  • jaszczurka pasiasta (Chalcides striatus)

Gdzie można spotkać jaszczurki na Maderze?

Jaszczurki na Maderze można spotkać w różnych miejscach na wyspie. Najczęściej można natknąć się na nie  w lasach, na suchych i kamienistych terenach, na plażach, w ogródkach i obszarach miejskich. Lubią chować się między szczelinami bazaltowych skał i między kamieniami, szukając schronienia w ich cieniu.

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami!

Uzyskaj więcej informacji i szczegółów. Zapraszamy!

Scroll to Top

Wybierasz się na Maderę i masz w planie samodzielne zwiedzanie? Wykup gotowy plan wycieczki „Madera w 1 dzień” ze mną w roli Twojego wirtualnego przewodnika 😊🚀

Plan wycieczki po maderze