Insekty i komary na Maderze

Komary na Maderze

Często pytacie: Czy na Maderze są komary? Czy trzeba zabierać na wyjazd jakieś preparaty dla dzieci chroniące je przed ugryzieniem? Co z kleszczami?

Dzisiejszy wpis będzie o tym, czego możecie się spodziewać wędrując po lewadach, odwiedzając lasy wawrzynowe czy po prostu spędzając czas na łonie natury.

Komary na Maderze

Wbrew temu, co niektórzy turyści (zwłaszcza ci nocujący w Funchal) twierdzą, że podczas całego pobytu na wyspie nie widzieli ani jednego komara, te owady występują na Maderze i potrafią nieźle dać w kość.😏 Oczywiście w większych miasteczkach faktycznie możecie ich nawet nie zauważyć, ale komary są tutaj aktywne a niektóre ich gatunki przenoszą też bardzo niebezpieczne choroby (jak chociażby denga, której liczne przypadki odnotowano tu w 2012 roku).

Ciekawostką jest, że komar Aedes aegypti, odpowiedzialny za przenoszenie wirusa dengi, został przypadkowo wprowadzony na Madery w latach 2000. Właśnie ten komar stał się głównym winowajcą epidemii dengi w 2012 roku. Dzięki szybkiej interwencji oraz programom kontroli i edukacji, sytuacja została opanowana, ale warto pamiętać o tym incydencie.

Aktualna sytuacja z komarami

Po epidemii z 2012 roku, władze lokalne podjęły intensywne działania mające na celu kontrolę populacji komarów. Wprowadzono programy monitoringu, edukacyjne kampanie dla mieszkańców oraz turystów oraz intensyfikowano działania mające na celu eliminację miejsc lęgowych komarów. Dzięki tym działaniom obecnie ryzyko zarażenia chorobami przenoszonymi przez komary jest na Maderze minimalne. Niemniej jednak, w sezonie letnim, zwłaszcza w miejscach o dużej wilgotności, komary mogą być bardziej aktywne.

Na trasach wzdłuż lewad komary nie występują, ponieważ w kanałach woda jest w ruchu, a płynąca woda utrudnia samicom składanie jaj. Na wycieczkach pieszych zatem i podczas trekkingu po lewadach nie musicie się ich obawiać. Mogą was za to pogryźć w nocy, dzieci podczas snu, dlatego warto zabrać ze sobą jakieś repelenty albo elektryczne urządzenia na komary. Można je też kupić na miejscu. Bez problemu kupicie tu w aptece odpowiednie dla dzieci środki przeciw komarom i specyfiki po ukąszeniach .

Kleszcze i inne insekty

Poza tym, że mamy tu komary (których ukąszeń doświadczycie, albo i nie 😉) na Maderze możemy się także natknąć na kleszcze. Zdarza się to rzadko, zazwyczaj w miejscach, gdzie wypasane jest bydło, ale się zdarza. Wszechobecne są mrówki, tych raczej nie należy się obawiać, chyba że mówimy o dużych, czerwonych mrówkach, które gryzą.

Kleszcze występują najczęściej w miejscach, gdzie występują też zwierzęta (w tym przypadku krowy, owce, kozy). Są to zatem okolice przełęczy Poiso, las Fanal (szczególnie uważać należy na stare i spróchniałe gałęzie, w których mogą mieć gniazda), ale lubią też wilgotne lasy, dlatego sprawdzajcie uważnie skórę dzieci po każdej wycieczce do Laurisilvy.

Na Maderze nie ma żadnych środków przeciwko kleszczom dostępnych w aptekach, dlatego warto zabrać coś ze sobą na wyjazd, podobnie jak przyrządy do usuwania tych pajęczaków.

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami!

Uzyskaj więcej informacji i szczegółów. Zapraszamy!

Scroll to Top

Wybierasz się na Maderę i masz w planie samodzielne zwiedzanie? Wykup gotowy plan wycieczki „Madera w 1 dzień” ze mną w roli Twojego wirtualnego przewodnika 😊🚀

Plan wycieczki po maderze