Czarny pałasz przysmak Madery

Mader espada czarny palasz

Espada, znana również jako pałasz czarny, jest nieodłącznym elementem kulinarnego świata Madery. To długa  ryba,  o charakterystycznym wyglądzie i delikatnym mięsie, które od wieków cieszy się popularnością w miejscowej kuchni. Poniżej opowiadam więcej o tej wyjątkowej rybie i jej znaczeniu na wyspie 🙂

Historia czarnego pałasza na Maderze

Historia czarnego pałasza (espady) na sięga XVIII wieku, gdy została po raz pierwszy opisana przez francuskiego przyrodnika Pierre’a Sonnerata. Od tamtej pory stała się nieodłącznym elementem kulinarnej tradycji wyspy, symbolizując jej bogactwo morskich smaków.

Jak wygląda i smakuje Espada

Espada ma smukły kształt, przypominający trochę węgorza, maczarną skórę pozbawioną łusek i duże, ostre zęby. Jej wyjątkowy wygląd sprawia, że jest łatwo rozpoznawalna, a jej unikalna struktura mięśniowa nadaje się doskonale do różnych metod przyrządzania.

Delikatne, białe mięso tej drapieżnej, głębinowej ryby, jest niezwykle smaczne i ma łagodny smak, który doskonale komponuje się z lokalnymi przyprawami i dodatkami. Mięso to jest bogate w tłuszcze i białka, co sprawia, że jest idealnym wyborem dla miłośników zdrowej i wykwintnej kuchni.

Na Maderze espadę często podaje się tradycyjnie, zazwyczaj w towarzystwie smażonego banana, który doskonale komponują się z delikatnym smakiem ryby i dodaje jej nieoczywistego twista. To popularne danie jest serwowane w wielu restauracjach na wyspie i stanowi nieodłączny element menu wielu lokalnych gastronomii.

Ciekawostki

  • Cena espady oscyluje między 10 a 20 euro za kilogram, co sprawia, że jest nieco droższa niż w innych częściach świata. Jednak jej wyjątkowy smak i wartość kulinarne sprawiają, że jest to ceniony i poszukiwany produkt na lokalnym rynku.
  • Żyje na głębokościach od 600 do 2000 metrów.
  • Głównym połowem espady zajmują się rybacy na Maderze, nigdzie indziej na świecie nie łowi się już tej ryby
  • Rocznie poławia się około 1000 ton espady.

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami!

Uzyskaj więcej informacji i szczegółów. Zapraszamy!

Scroll to Top

Wybierasz się na Maderę i masz w planie samodzielne zwiedzanie? Wykup gotowy plan wycieczki „Madera w 1 dzień” ze mną w roli Twojego wirtualnego przewodnika 😊🚀

Plan wycieczki po maderze