Cristiano Ronaldo i Madera – miejsca, pomniki, ciekawostki 

Restauracja Cristiano Ronaldo na Maderze

Dzisiaj mam dla Was coś specjalnego – opowieść o miejscu, które łączy w sobie piękno natury i pasję do futbolu. Tak, mowa o Maderze, rodzinnej wyspie jednego z największych piłkarzy naszych czasów – Cristiano Ronaldo!

Zapewne każdy z Was zna tego słynnego zawodnika, ale czy wiecie, jak wyglądało jego dzieciństwo na tej malowniczej wyspie? Ronaldo urodził się tu, w Funchal, i to właśnie tutaj rozpoczęła się jego niesamowita podróż do gwiazd futbolu. Wyobraźcie sobie małego chłopca, biegającego po wąskich uliczkach Funchal, marzącego o wielkiej karierze. To właśnie na tych ulicach Cristiano stawiał swoje pierwsze piłkarskie kroki.

Historia Cristiano Ronaldo na Maderze

Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro urodził się 5 lutego 1985 roku w Funchal, stolicy Madery. Dorastał w biednej dzielnicy Santo António w Funchal. Był najmłodszym z czwórki rodzeństwa. Jego ojciec, José Dinis Aveiro, pracował jako ogrodnik i dozorca w miejscowym klubie piłkarskim, a matka, Maria Dolores dos Santos Aveiro, była kucharką i sprzątaczką.

Ronaldo mieszkał z rodziną w skromnym domu, który nadal można zobaczyć w Santo António. Od najmłodszych lat pasjonował się piłką nożną, a jego talent był widoczny już w dzieciństwie.

Ronaldo zaczął swoją piłkarską przygodę w małym klubie Andorinha, gdzie jego ojciec pracował jako dozorca. Jego talent szybko przyciągnął uwagę większych klubów. W wieku 10 lat przeniósł się do Nacional, jednego z bardziej renomowanych klubów na Maderze.

W 1997 roku, mając zaledwie 12 lat, Cristiano wyjechał do Lizbony, aby dołączyć do akademii piłkarskiej Sportingu CP. Była to ogromna zmiana w jego życiu – musiał opuścić rodzinę i przyjaciół, ale poświęcenie opłaciło się, gdyż szybko stał się jednym z najbardziej obiecujących młodych talentów w Portugalii.

Jego talent i ciężka praca przyniosły owoce, kiedy w wieku 16 lat zadebiutował w pierwszej drużynie Sportingu CP. Jego umiejętności przyciągnęły uwagę skautów z całego świata, co doprowadziło do transferu do Manchesteru United w 2003 roku. Reszta jest historią – od sukcesów w Anglii, przez dominację w Realu Madryt, po kolejne triumfy w Juventusie i powrót do Manchesteru United, a obecnie do gry w Al Nassr.

Pomimo wczesnego wyjazdu do Lizbony, Ronaldo zawsze utrzymywał bliskie relacje z rodziną. Jego matka, Maria Dolores, jest często widywana na meczach i uroczystościach, wspierając syna. Niestety, jego ojciec, José Dinis Aveiro, zmarł w 2005 roku z powodu problemów zdrowotnych związanych z alkoholem.

Pomoc dla Madery

Cristiano Ronaldo jako dumnym ambasador Madery regularnie wspiera swoją rodzinną wyspę na różne sposoby:

  • Donacje: Po pożarach lasów, które zniszczyły część wyspy w 2016 roku, Ronaldo przekazał znaczną sumę pieniędzy na odbudowę zniszczonych domów i pomoc dla poszkodowanych rodzin.
  • Szpital: W 2020 roku, podczas pandemii COVID-19, Ronaldo i jego agent Jorge Mendes sfinansowali budowę dwóch oddziałów intensywnej terapii w szpitalu na Maderze, co znacznie poprawiło zdolności lecznicze wyspy.
  • Promocja wyspy: Ronaldo często wspomina o Maderze w mediach, co przyciąga uwagę turystów i pomaga w rozwoju lokalnej turystyki.

TOP miejsc na Maderze związanych z Cristiano Ronaldo, które musisz zobaczyć

Restauracja Cristiano Ronaldo na Maderze

1. Restauracja Cristiano Ronaldo – smak futbolowej pasji

Czyż to nie niesamowite, że możecie zjeść obiad w miejscu tak ściśle związanym z życiem Ronaldo? To jedna z wielu niespodzianek, jakie kryje Madera.

  • Lokalizacja: W samym centrum Funchal, restauracja CR7 to nie tylko miejsce spotkań dla fanów Ronaldo, ale także świetny punkt na mapie kulinarnych atrakcji Madery. Zobacz na mapie https://maps.app.goo.gl/PNJAVy7iP9xBbpQu8
  • Co zjesz: Menu pełne jest dań inspirowanych kuchnią portugalską, z nowoczesnym twistem. Od świeżych owoców morza po klasyczne portugalskie smakołyki – każdy znajdzie tu coś dla siebie.
  • Ciekawostki: Restauracja CR7 to nie tylko smaki. To również miejsce, gdzie można poczuć sportowego ducha Ronaldo. Znajdziecie tu pamiątki, zdjęcia i trofea, które przybliżą Wam jego drogę do sławy.

2. Muzeum Cristiano Ronaldo

Znajduje się w Funchal i jest poświęcone życiu oraz karierze Cristiano Ronaldo. W muzeum można zobaczyć trofea, pamiątki oraz interaktywne wystawy dotyczące jego piłkarskiej kariery.

3. Pomnik Cristiano Ronaldo

Stoi przed hotelem Pestana CR7 w Funchal. Jest to popularne miejsce do robienia zdjęć przez fanów piłkarza.

Pomnik Cristiano Ronaldo na Maderze w Funchal

4. Hotel Cristiano Ronaldo Pestana CR7

Hotel należący do Cristiano Ronaldo, który oferuje luksusowe warunki i jest położony w pięknej części Funchal, blisko wielu atrakcji turystycznych.

5. Santo António dzielnica Cristiano Ronaldo

Dzielnica, w której dorastał Ronaldo. Spacer po tej okolicy daje wgląd w skromne początki tego światowej sławy piłkarza.

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami!

Uzyskaj więcej informacji i szczegółów. Zapraszamy!

Scroll to Top

Wybierasz się na Maderę i masz w planie samodzielne zwiedzanie? Wykup gotowy plan wycieczki „Madera w 1 dzień” ze mną w roli Twojego wirtualnego przewodnika 😊🚀

Plan wycieczki po maderze