Camara de Lobos miasteczko rybaków na Maderze

Miasteczko Camara de Lobos na Maderze

Dzięki temu wpisowi dowiesz się, dlaczego Camara de Lobos zyskało sławę nie tylko wśród lokalnych mieszkańców, ale także znanych osobistości, takich jak Winston Churchill. Przygotuj się na fascynującą podróż!

Lokalizacja i Dojazd: Jak Dotrzeć do Camara de Lobos?

Camara de Lobos położone jest zaledwie 9 km na zachód od stolicy Madery, Funchal. To malownicze miasteczko rybaków jest łatwo dostępne zarówno samochodem, jak i lokalnymi autobusami, które regularnie kursują na tej trasie. Wystarczy kilkanaście minut jazdy, a znajdziesz się w sercu tego niezwykłego miejsca, gdzie życie toczy się swoim własnym rytmem. Aby się tam dostać możesz skorzystać z naszej polskiej wypożyczalni aut na Maderze 🙂 

Historia Camara de Lobos

Camara de Lobos zostało odkryte przez portugalskiego żeglarza João Gonçalves Zarco w 1419 roku, który był zachwycony widokiem fok morskich (lobos marinhos) odpoczywających na skałach. Stąd wzięła się nazwa miasteczka, która dosłownie oznacza „Komnatę Fok”. Zarco był jednym z kapitanów, którzy uczestniczyli w wyprawie odkrycia Madery. 

Przez stulecia Camara de Lobos rozwijało się jako ważny ośrodek rybołówstwa na Maderze. Tradycyjne łodzie rybackie, zwane „xavelhas”, stały się symbolem miasteczka. Rybacy stad łapali głównie mieczniki, a techniki połowu przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Wyjątkowym daniem, które wyewoluowało z tej tradycji, jest „filete de Espada com banana”czarny pałasz”, przyrządzany z smażonym lub pieczonym bananem. 

Co roku odbywa się tu Festiwal Czarnego Pałasza, święto rybaków, które przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Festiwal ten jest celebracją lokalnej kultury, z muzyką, tańcami i oczywiście tradycyjnym jedzeniem.

W 1950 roku Camara de Lobos odwiedził były premier Wielkiej Brytanii, Winston Churchill. Był on zafascynowany malowniczymi pejzażami miasteczka i spędził tam wiele godzin, malując portowy krajobraz. Jego wizyta przyniosła Camara de Lobos dużą popularność.

Churchill i Camara de Lobos – Spotkanie Artysty z Inspiracją

Winston Churchill był znanym miłośnikiem malarstwa, a jego podróż na Maderę miała na celu wypoczynek oraz poszukiwanie inspiracji do malowania. Gdy przybył do Camara de Lobos, był on zafascynowany jego malowniczym portem, kolorowymi łodziami rybackimi i wspaniałymi widokami na Atlantyk. Spędził wiele godzin malując piekną zatokę i port z kolorowymi łodeczkami na jednym z tarasów widokowych w miasteczku. 

Pamiątki po Churchillu w Camara de Lobos

Churchill pozostawił trwały ślad w miasteczku, a jego wizyta stała się dumą mieszkańców. Oto kilka rzeczy, związanych z wizyta Churchilla w tym miejscu:

  • Pomnik Churchilla: W centrum miasteczka znajduje się pomnik przedstawiający Churchilla w charakterystycznej pozie, z cygarem i pędzlem w rękach. Jest to popularne miejsce dla turystów chcących zrobić pamiątkowe zdjęcia.
  • Taras widokowy, na którym premier rozkładał swoje sztalugi i malował uroczy port i zatokę 
  • Trasa Churchilla: Dla turystów chcących naśladować ścieżkę Churchilla istnieje specjalna trasa, która prowadzi przez miejsca, które odwiedził i które go zainspirowały. Obejmuje ona także inne punkty na wyspie, które odwiedził podczas swojego pobytu.

Wpływ na Miasteczko

Wizyta Churchilla nie tylko uczyniła Camara de Lobos bardziej znanym na świecie, ale także przyczyniła się do promocji turystyki na Maderze. Jego obrazy przedstawiające miasteczko są uważane za jedne z najbardziej ikonicznych przedstawień Madery i pozostają ważną częścią dziedzictwa kulturowego wyspy.

Czarny Pałasz: Wyjątkowy Smak Madery

Camara de Lobos jest głównym portem rybackim na Maderze, skąd wyruszają statki na połów czarnego pałasza. Ryby te żyją na głębokościach sięgających nawet 2000 metrów poniżej powierzchni oceanu, co sprawia, że połów jest skomplikowany i wymaga specjalistycznego sprzętu oraz umiejętności.

Czarny Pałasz w Kuchni Madery

Czarny pałasz stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych dań kuchni maderyjskiej. Tradycyjnie podawany jest z bananami, a przyrządzanie tego dania stało się prawdziwą sztuką. Restauracje w Camara de Lobos oferują różne warianty tej potrawy, a sama ryba jest uważana za przysmak.

Festiwal Czarnego Pałasza

W uznaniu znaczenia czarnego pałasza dla miasteczka, Camara de Lobos co roku organizuje Festiwal Czarnego Pałasza. Jest to wydarzenie, które świętuje zarówno tradycyjny połów, jak i kulinarny dorobek regionu. Festiwal przyciąga zarówno miejscowych, jak i turystów, którzy chcą doświadczyć autentycznego smaku specjałów z Madery.

Znaczenie dla Gospodarki i Kultury

Czarny pałasz nie tylko wpływa na kuchnię i tradycje kulinarne Camara de Lobos, ale także jest ważnym elementem lokalnej gospodarki. Połowy te generują miejsca pracy i dochody dla wielu rodzin rybackich.

Poncha: Tradycyjny Drink Madery

Nie możesz opuścić Camara de Lobos bez spróbowania ponchy,  tradycyjnego maderyjskiego drinka. 

Poncha jest wykonana z mieszanki świeżo wyciskanego soku cytrusowego (najczęściej cytryny, pomarańczy) miodu i lokalnego białego rumu, znanego jako „aguardente de cana”. Ta prostota

Rytuał Przyrządzania Poncha

Przyrządzanie ponchy w Camara de Lobos to nie tylko kwestia smaku, ale także rytuału. Używa się do tego specjalnego drewnianego narzędzia o nazwie „mexelote”, aby dokładnie wymieszać składniki. Proces ten jest często prezentowany na oczach gości, dodając lokalnego sznytu temu doświadczeniu.

W Camara de Lobos organizowane są również festiwale i wydarzenia, w których poncha odgrywa centralną rolę. Jest to sposób na świętowanie tej lokalnej tradycji i promowanie jej wśród nowych pokoleń oraz turystów.

Poncha nie jest tylko napojem; to część tożsamości Camara de Lobos. Symbolizuje ducha wspólnoty, tradycji i gościnności, które są integralną częścią życia w tym miasteczku.

Inne Atrakcje

Oprócz swojej bogatej historii, pysznego jedzenia i pięknych krajobrazów, Camara de Lobos oferuje także wiele innych atrakcji. Zebrałam dla Was wszystkie w jednym miejscu:

1. Porto Camara de Lobos

Kolorowe rybackie łódki, świeże owoce morza i wyjątkowy widok na ocean.

Godziny otwarcia: Cały dzień, dostęp do publicznej przestrzeni portowej.

Cena: Bezpłatna.

2. Cabo Girão

Drugi najwyższy klif nad oceanem w Europie, oferujący spektakularne widoki.

Godziny otwarcia: 9:00-19:00

Cena: Bilet dla osoby dorosłej 2 €, dzieci do lat 12 bezpłatnie 

3. Muzeum Historii Camara de Lobos

Muzeum prezentujące historię i kulturę miasteczka.

Godziny otwarcia: 10:00 – 17:00 (zamknięte w niedziele).

Cena: 3 EUR dla dorosłych, zniżki dla dzieci i seniorów.

4. Festiwal Poncha

Coroczny festiwal świętujący tradycyjny napój Poncha.

Data: Zwykle w sierpniu.

Cena: Bezpłatna.

5. Rynek Świeżych Produktów

Miejsce, gdzie można kupić świeże produkty, takie jak ryby, owoce i warzywa.

Godziny otwarcia: 7:00 – 14:00 (od poniedziałku do soboty).

Cena: Bezpłatna.

6. Kolejka linowa przy Cabo Girao 

7. Winiarnia Berbetto 

8. Święto Wiśni

Festiwal celebrujący sezon wiśniowy z różnymi atrakcjami i kiermaszami.

Data: Zwykle w marcu.

Cena: Bezpłatna.

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami!

Uzyskaj więcej informacji i szczegółów. Zapraszamy!

Scroll to Top

Wybierasz się na Maderę i masz w planie samodzielne zwiedzanie? Wykup gotowy plan wycieczki „Madera w 1 dzień” ze mną w roli Twojego wirtualnego przewodnika 😊🚀

Plan wycieczki po maderze